0 objekt

0,00moms ingår

 

Välj bil

C 63 AMG - slagvolym förlorad, kraft vunnet

Mercedes Benz C63 AMG (W205)

63-ern har alltid varit flaggskeppet av verkstunaren från Afalterbach. Den fantastiskt bearbetat insidan och många moderna assistanssystem som är typiska för standard-C-klassen härstammar från Mercedes Benz. Men den råa kraften av den nytt utvecklade V8-biturbo-motorn och det fantastiska ländningsstället härstammar från Afalterbach. 63 stod ursprungligt för slagvolymen, men hos AMG kan man inte heller undvika downsizing. De forna 6.3 literna krympar till 4 L, men de är nu tvångsventilerad av to avgasturboladdaren. Tack vare turbotekniken kan man hämta fram även mer kraft från V8-kraftpaketet med CPA PowerBox:en, upp till 570 HK och 777 Nm är möjliga med den motorspecifiska programvaran. AMG förlorade slagvolym, men med hjälpan av CPA vann det klart kraft och körskämt. Den ytterligare kraften märkas direkt ved början, eftersom den influerar positivt accelerationen och svarbeteendet. Övertyga dig av våra produkter och förläna din Mercedes mer individualitet och performance.

Resultatdiagram Mercedes C-Class (W205) AMG C63
24.09.2018

Mercedes : Ytterligare testning

08.01.2019
  • Mercedes-AMG GT (C190) AMG GT

Siffrorna talar för sig själva: upp till 91 HK och 199 Nm kraftökning för Mercedes Benz AMG GT är möjliga. Möjliggjort med den specifiska programvaran av CPA PowerBox:en. Övertyga dig själv.

12.12.2020
  • Mercedes C-Class (W205) AMG C63 S

I provningen och i intensiva långtidstester har CPA-ingenjörerna utvecklat den motorspecifiska programvaran för Mercedes för kraftökningen. Med CPA-produkterna får du perfekt anpassat chiptuning för ditt fartyg.

13.10.2020
  • Mercedes GLE-Class (C167) GLE63 S AMG 4MATIC+ Coupe

Mercedes GLE-class chiptuning - den fyra-liter-V8 med biturbo-uppladdning får en kraftökning av upp till 107 Hk och 149 Nm från CPA. Testa våra produkter för en upplivande kraftökning.

09.10.2019
  • Mercedes GLC (C253) GLC200 d 4MATIC Coupe

Mercedes GLC (C253) GLC200 d 4MATIC Coupe chiptuning från CPA Poerformance. Enkomt utvecklad indivudell motorspecifisk programvara för en passande chiptuning.

27.10.2020
  • Mercedes SLS-Class (C197) SLS AMG

Olika körmodi för svarbeteendet av gaspedalen för Mercedes SLS AMG (C197). Du kan välja fritt från Sport+ till Eco II och så anpassa gaspedalen till körbeteendet.

04.10.2014
  • Mercedes A-Class (W176) A200

CPA Chiptuning testar och utvecklar programvara och PowerBoxes för Mercedes A 200.

Våra biltester

(6) Rabatt gäller för alla erbjudna produkter på vår sida förutom PowerBox Pro och PedalBox. Aktionen slutar så snart som den avsedda kontingenten av produkter förbrukas.

Vi använder cookies för att säkerställa bästa möjliga onlineupplevelse. Om du fortsätter surfa på webbplatsen godkänner du användningen av cookies.